zdraví

Chůze na boso

Lidé by měli choditi hodně bosi, zejména pak děti, což v dnešních dobách se již skoro vůbec nedodržuje a působí to tak velké problémy zdravotní. Chůze na boso jest totiž nejlepší prostředek k zabránění nejrůznějších dětských nemocí a také ku pravidelnému rozdělení krve v celém těle.

Dobře též chůze na boso působí proti studeným nohám, jakož i proti horké hlavě. Zejména se doporučuje chůze v mokré trávě brzo z rána, ovšem jen v tom případě, pokud dotyčný netrpí zrovna nachlazením, chřipkou, či jinou nemocí z nastuzení. Chůze v mokré trávě by měla trvat alespoň pět minut, potom se mají obléknouti suché punčochy a ještě chvíli se procházeti.

Věhlasný lékař Kneipp mnohokrát prokázal, jak blahodárně na tělo působí chůze na boso.

 

Chůze naboso

 Sundáte si rozpálené pohorky a bosýma nohama šlápnete do chladivé trávy. Teprve až teď jako byste byli celým tělem skutečně v přírodě. Teprve teď jako byste krajinu poznali i dotykem...

chuze-na-boso

Chůze na boso byla lidem vždycky přirozená. To, že si teď o ní čtete článek, je vlastně důkazem, jak jsme se této přirozenosti vzdálili. Obklopeni umělými materiály a umělými podlahami, které vypadají jako dřevěné obelháváme sami sebe - a k vlastní škodě.

Chladivá tráva lechtá a říční kameny a oblázky osvěžují nohy. Hřejivý písek na břehu jezera nám obtéká prsty. Proč je nám chůze na boso tak příjemná? Bosé chodidlo je masírováno tím nejpřirozenějším způsobem. Navíc jsou chodidla - naše "orgány pro styk se Zemí" - v kontaktu s přírodním materiálem, který vyzařuje záporné ionty.

To není žádná ezoterika. Umělé materiály vyzařují kladné ionty, které jsou lidskému tělu neprospívající. Vyzařují je umělé hmoty, televize, monitory, tiskárny, automobily, cigaretový kouř... Záporné ionty lidský organizmus potřebuje ke zdravému životu a nejvíce jich je v přírodě, v blízkosti vodopádů, na mořském pobřeží nebo po bouřce. Dnes se dokonce vyrábí čističky vzduchu, které vám dodají do ovzduší záporné ionty. Jak úsměvné. Přitom stačí co nejvíce pobývat v přírodě a doma se obklopovat přírodními materiály. Deficit záporných iontů může mít svůj podíl i na nemocech dneška: alergie, astmaty, únava a podobně.

Dalším méně známým pozitivem chůze na boso je přirozená reflexní masáž. Každý orgán v těle má podle této teorie svůj obraz nebo protějšek v určitém místě chodila. Mnoho nemocí se tak dá léčit jednoduchým masírováním daného místa a podle bolesti nebo tlaku poznáme jestli může být orgán nemocný. Chůzí na boso po nerovném terénu tak masírujete preventivně všechny body na chodidle a přispíváte ke svému zdraví více než při chůzi v botách.

 

Chůze na boso pro zlepšení zdraví

Sundat boty, svléknout ponožky a jít bosky kdykoliv je to možné. Lékařské studie potvrzují, že chůze na boso v přírodě má pozitivní vliv na člověka.
Při chůzi na boso dochází k dokonalému „uzemění“, tedy propojení našeho těla se zemí. Následně k přímému proudění elektronů – náboje země přímo do nás.
Změny a příjemné pocity, které cítím intuitivně, potvrzují i lékaři a studie oddělení biologie University v Californii.

Chodím na boso – volání intuice
Začátkem léta jsem intuitivně cítil, že chci chodit na boso. Začátky nebyly jednoduché. Nohy nejsou zvyklé a proto každý kamínek či stéblo trávy jsem vnímal bolestně. Po pár týdnech jsem si nejen zvykl, ale začal jsem si to užívat. Při procházce nespěchám a nemyslím na nic jiného, protože jdu pomaleji a dávám si pozor na cestu. Tohle je i takový vraceč do přítomného okamžiku. Dnes už chodím bosky, kde to jen jde. Cítím se klidnější, spokojenější a více spojený se zemí.

Podivínství v dnešní době, nebo to dostane i razítko od vědců a lékařů?
Jít v dnešní době bosky je samozřejmě dalším znakem podivínství. Nic méně moderní věda a lékaři se dnes opět vrací k základům a zkoumají i tento fenomén. Pro materialisty, pochybovače a ty co se tomu chtějí smát, uvádím následující výtah závěrů z nově publikované studie  University of California v Irvine, Irvine, CA, USA.

Citace ze studie University of California v Irvine, Irvine, CA, USA. 2013
- výzkum odhaluje, že přímý fyzický kontakt lidského těla s povrchem země (uzemnění ), má zajímavé účinky na lidskou fyziologii a zdraví, včetně příznivých účinků na různé rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění.
- Uzemnění zvyšuje povrchový náboj červených krvinek, a tím snižuje viskozitu krve a shluků. Uzemnění se zdá být jedním z nejjednodušších a přitom účelných opatření na pomoc snížení kardiovaskulárního rizika a kardiovaskulární příhody.
(Nejsem doktor, ale tuším, že mluví o snížení rizika infarktu, je to tak? nechť mě v komentářích lékaři či lidé znalí prosím doplní – děkuji) 
Odkaz na studii zde. (v angličtině)

Další lékařská vyjádření
Nejen na srdce, ale také na podporu spánku, zlepšuje okysličení krve, krevní oběh a imunitní reakce, odstraňuje toxiny a zmírňuje stres. To jsou další lékařská vyjádření, která najdete ve spojitosti s doporučením chodit denně 30 minut bosky v přírodě.

Vyzkoušejte procházku na boso
Pokud se rozhodnete vyzkoušet procházku na boso, doporučuji na první procházky známý a bezpečný terén. Ideální je louka či zahrada. Pole, polní cesty či les jsou už náročnější, ty ponechte až na později. Věřte tomu, že procházka Vám pomůže. Když se budete dívat při chůzi pod nohy, tak pouze s důvěrou, že vše na cestě bude v pořádku! Nedávejte si do hlavy žádné obavy, typu co když na něco šlápnu… Věřte a vykročte…

S úctou, láskou a úsměvem Vladimír